
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.3 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | |
| Depth | 5.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 160 V |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | |
| Current Rating | 8 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | |
| Gender | Receptacle (Female) |
| Shielding | Unshielded |
| ELV | Compliant |
| Body Material | Bronze |
| Connector Type | Receptacle |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG to 18 AWG |
| Number of Positions | |
| Number of Positions Per Level | |
| Number of Levels | |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 18 AWG |
| Plating | Tin |
| Termination Style | Crimp |
| Insulation Diameter | 2.5908 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Connection Method | |
| Wire Gauge Range | 22 AWG to 18 AWG |
| Current Rating (IEC) | |
| Voltage Rating (IEC) |
Stock: 7416
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46914
Ext.Price$0.46914
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46914 | $0.46914 |
| 10 | $0.23457 | $2.34570 |
| 50 | $0.18044 | $9.02200 |
| 100 | $0.13880 | $13.88000 |
| 500 | $0.10677 | $53.38500 |
| 1000 | $0.08213 | $82.13000 |
| 3000 | $0.06318 | $189.54000 |
| 5000 | $0.06032 | $301.60000 |
| 10000 | $0.05759 | $575.90000 |
| 30000 | $0.05498 | $1649.40000 |
| 50000 | $0.05249 | $2624.50000 |
| 100000 | $0.05010 | $5010.00000 |
